
2022 Mercury 150L PXS 4S
Description
This is a NEW 4 STROKE Mercury 150L ProXS 4S Outboard Motor. Manufactured 11/2022. This Motor is for boats with a Long (20") Transom. It comes with a 3 YEAR FACTORY WARRANTY. Included with this OUTBOARD is an owner's manual, fuel line, battery cables, steering connector, prime ball, fuel hose, mounting bolts, and lock nuts. NOT INCLUDED are the remote controls, harness, steering system, propeller, and fuel tank. These items can be purchased through any Mercury Marine Dealership.An authorized dealership can set up a warranty on new motor. The "pre=delivery" inspection is not covered in the price of the motor or under warranty. Inspections usually take one to two hours depending. This service can be provided to you through our service department if you wish. It can be done by any Mercury certified technician; it is not and cannot be done prior to shipping. PDI can only be done once the motor is installed on the boat.Manufacturers Suggested Retail Price is $16325.00ENGINE DETAILSGet massive displacement and power from the lightest, easiest-to-maintain 150hp FourStroke on the market. Great for bass, aluminum console, runabout open bow, and offshore fishing boats and pontoons.SPECIFICATIONS - 150HP / kW 150 / 110Engine type 8-valve single overhead cam (SOHC)Inline 4Displacement (L) 3.0Full throttle RPM 5200-6000Air induction Performance-Tuned Scroll Intake ManifoldFuel induction system Computer Controlled Multi-Port Electronic Fuel Injection (EFI)Alternator amp / Watt 60 amp / 756 watt (Belt-Driven)Recommended fuel Unleaded Regular 87 Octane Minimum (R+M/2) or 90 RON 10% Ethanol MaximumRecommended oil Mercury FourStroke Oil 10W-30Engine protection operator warning system SmartCraft Engine GuardianCompatible with SmartCraft digital technology YesStarting Electric (turn-key)Smart Start ElectricControls Mechanical throttle & shiftSteering Big Tiller CompatibleDual cable mechanicalElectro-Hydraulic Power Steering Optional on DualsHydraulic power steeringShaft length 20" / 508 mm25" / 635 mmGearcase ratio 1.92:1Dry weight *Lightest model available 455 lbs / 206 kgCARB star rating 3Bore and stroke 4.0 x 3.6" / 102 x 92 mmIgnition SmartCraft ECM 70 Digital InductiveFuel system Electronic Fuel Injection (EFI)Cooling system Water-cooled with thermostatGear shift F-N-RGearcase options StandardTrim system Power TiltPower TrimExhaust system Through propCounter Rotation AvailableColor Phantom BlackLubrication system Wet sumpOil Capacity 6.3 qts / 6.0lMaximum Trim Range 22° (-6° to 16°)Maximum Tilt Range 73° (-6° to 67°)Flat rate shipping applies to US addresses only. Outboard Motors regardless of size, make, or model cannot be ship outside of the Continental United States without special consideration and / or price quotes from a freight forwarding agency. This means if it involves transport by plane or boat an additional charge will be added to the freight. If you are receiving your purchase outside the U.S.A. you should wait to pay for your purchase until you have received an invoice from the seller where the freight has been properly adjusted.The U.S. has five permanently inhabited territories. The above restrictions apply to the following: Puerto Rico and the U.S. Virgin Islands in the Caribbean Sea, Guam and the Northern Mariana Islands in the North Pacific Ocean, and American Samoa in the South Pacific Ocean.These same restrictions also apply to Alaska and Hawaii.The least expensive way to ship freight is from business to business where both parties are accustomed to unloading from ground level by Fork Truck or a proper height Truck Ramp with an approved drive across Deck Plate. Trucking companies will furnish a lift gate service for an extra fee (most times $75.00 to $125.00) and also will deliver to a residence for an extra charge. (Usually around $200.00) These services can get expensive and must be requested by the shipping party. Limited Access Areas, such as: marinas, farms, campgrounds, parks, and other rural locations many times will be subject to extra charges. Even if you have a Legal Business License the commercial truckers may not recognize you as a Business. Most Trucking Companies will allow for consumer pick up at the destination terminal if it has been prearranged by the shipper. This is the best way not to be surprised by unforeseeable extra charges.Flat rate shipping is to US addresses (excluding Alaska and Hawaii) and this is either business to business with loading dock or forklift, or pick up at the freight carrier terminal. Residential delivery quote is available (add a minimum of $200). Outboard Motors cannot be shipped outside the Continental United States without special shipping quotes and other considerations. Certain rural areas which are not easily accessed by commercial truck may require package to be picked up at destination terminal.
Key Features
Specifications
Specifications
| Manufacturer | Mercury |
| Model | 150L PXS 4S |
| Year | 2022 |
| Condition | New |
| Stock Number | 3B290366 |
| Hours | 0 |
| Industry | Marine |
| Usage | 0 Hours |
| Style | Outboard Motors |
| Engine Type | 8 valve single overhead cam (SOHC), Inline 4 |
| Horsepower | 150 |
| Primary Color | Black |
| VIN | 3B290366 |
| Condition state | Excellent |
| Engine Make | Mercury |
| Engine Model | ME 150 L PROXS 4S |
| Engine Year | 2022 |
| Fuel Type | Gas |
| Bore x Stroke | 4 x 3.6 in. (102 x 92 mm) |
| Displacement | 183 cu. in. (3.0 L) |
| Starting | Electric (turn-key) |
| Shaft Length | 20 in. (508 mm) |
| Weight | 456 lb. (207 kg) |
| Trim Method | Power Tilt; Power Trim |
| Propshaft Horsepower | 150 HP (110 kW) |
| Full Throttle Operating Range | 5200-6000 RPM |
| Gear Ratio / Shift | 2.08:1 |
| Fuel Induction | Computer Controlled Multi-Port Electronic Fuel Injection (EFI) |
| Cooling | Water-cooled with thermostat |
| Steering | Dual cable mechanical; Hydraulic power steering |

