2022 Hobie Mirage Passport 12
Description
DEMO 2022 Hobie Mirage Passport 12.
Color SeaGrass Green.
800-I’M READY. 1-800-467-3239
The 12-foot Mirage® Passport® takes you where you want to go with ease and world-class authority with the revolutionary MirageDrive with Glide Technology and Kick-Up Fins. When you’re not relaxing in the Passport’s breathable mesh seat, a wider cockpit area with EVA floor padding provides a stable platform for standing and stretching your legs or casting a lure. There’s plenty of real estate to stash equipment on the bow or stern cargo areas and more below deck access through the center 8” Twist-n-Seal hatch. Anglers will love our stealthy Bay Sand color and will be happy that the Passport 12 has a transducer cavity and scupper for simple install of your favorite fishfinder. All this on top of a Power-Pole® Micro bracket indent to mount your favorite shallow water anchor. Additional features include steering system with stowable rudder, two fishing rod holders, accessory tracks, and under seat and gunnel tackle storage.
Crew: 1
Drive: MirageDrive GT
Length: 12’
Width: 34”
Capacity: 400 lbs
Seat Capacity: 275 lbs
Fitted Hull Weight: 73 lbs
Fully Rigged Weight: 83 lbs
Hull Construction: Rotomolded Polyethylene
Height From Floor to Middle of the Kayak: 12.25”
Height From Floor to Tallest Point on the Kayak:14.25”
*DEMO - We can get you on the water for a demo just about any day, but please call ahead to be sure.*
Whether you get out on the lakes and rivers of Northeast Alabama or travel the country fishing, our line up of fishing kayaks from Hobie and Jackson are some of the best on the market for all conditions. Neely Henry Lake, Weiss Lake, Logan Martin, Lay Lake and even Guntersville are all great bodies of water to kayak fish on in our area. We offer paddles, PFDs and accessories from brands like Bending Branches, YakAttack, NRS, Stohlquist and Hobie. We offer all electronics available on the market, like Humminbird, Lowrance, Garmin, Minn Kota and MotorGuide and batteries like Dakota Lithiums to power them. Contact us today about helping you get your kayak rigged the way you want it.
Specifications
| Manufacturer | Hobie |
| Model | Mirage Passport 12 |
| Year | 2022 |
| Condition | Used |
| Stock Number | CCMZ2158A222 |
| Hours | 0 |
| Showroom | Fishing Kayak |
| HP | 0 hp |
| Industry | Marine |
| Style | Kayaks |
| Usage | DEMO |
| Primary Color | Seagrass |
| Condition state | Excellent |
| Length Overall | 12' |
| Beam | 34' |
| Hull Material | Polyethylene Plastic |
| Drive | MirageDrive GT |
| Crew | 1 |
| Capacity | 400 lbs |
| Seat Capacity | 275 lbs |
| Fitted Hull Weight | 73 lbs |
| Fully Rigged Weight | 83 lbs |









