2022 Hobie Pro Angler 14 360
Description
DEMO 2022 Hobie Pro Angler 14 360
Color Amazon Green Camo
800-I’M READY. 1-800-467-3239
Crew: 1
Drive: MD 360 Turbo w/ Kick-Up Fin Technology
Length: 13' 8"
Width: 38"
Height: 20"
Capacity: 600 lbs
Vantage Seat Capacity: 350 lbs
Fitted Hull Weight: 124.5 lbs
Fully Rigged Weight: 148.5 lbs
Hull Construction: Rotomolded Polyethylene
*DEMO - We can get you on the water for a demo just about any day, but please call ahead to be sure.*
Whether you get out on the lakes and rivers of Northeast Alabama or travel the country fishing, our line up of fishing kayaks from Hobie and Jackson are some of the best on the market for all conditions. Neely Henry Lake, Weiss Lake, Logan Martin, Lay Lake and even Guntersville are all great bodies of water to kayak fish on in our area. We offer paddles, PFDs and accessories from brands like Bending Branches, YakAttack, NRS, Stohlquist and Hobie. We offer all electronics available on the market, like Humminbird, Lowrance, Garmin, Minn Kota and MotorGuide and batteries like Dakota Lithiums to power them.
Contact us today about helping you get your kayak rigged the way you want it.
Specifications
| Manufacturer | Hobie |
| Model | Pro Angler 14 360 |
| Year | 2022 |
| Condition | Used |
| Stock Number | CCMW6213I222 |
| Hours | 0 |
| Showroom | Fishing Kayak |
| HP | 0 hp |
| Hull Material | ROTOMOLDED POLYETHYLENE |
| Industry | Marine |
| Usage | DEMO |
| Style | Kayaks |
| Length Overall | 13' |
| Beam | 38' |
| Primary Color | Amazon Green Camo |
| VIN | CCMW6213I222 |
| Condition state | Excellent |
| Fuel Type | Other |
| Crew | 1 |
| Capacity | 600 lbs |
| Vantage Seat Capacity | 350 lbs |
| Fitted Hull Weight | 124.5 lbs |
| Fully Rigged Weight | 148.5 lbs |










