
2021 Hobie Mirage Passport 10.5
Description
DEMO 2021 Hobie Mirage Passport 10.5.
Color Sea Grass Green.
1-800-I’M READY. 1-800-467-3239.
Experience the ultimate in kayaking with the 2022 Mirage Passport 10.5 Pedal Kayak in Seagrass. Designed for both novice and experienced paddlers, this kayak combines innovative features with exceptional performance on the water. The Mirage Passport 10.5 is perfect for fishing, recreational paddling, or simply enjoying a day on the lake. Its lightweight construction and pedal drive system allow for effortless navigation, making it a must-have for outdoor enthusiasts.
Crew: 1
Drive: MIRAGEDRIVE GT
Length: 10.5'
Width: 34"
Capacity: 325 lbs
Seat Capacity: 275 lbs
Fitted Hull Weight: 65 lbs
Fully Rigged Weight: 75 lbs
Hull Construction: Rotomolded Polyethylene
Height From Floor to Middle of the Kayak: 12.5”
Height From Floor to Tallest Point on the Kayak: 12.5”
*DEMO - We can get you on the water for a demo just about any day, but please call ahead to be sure.*
Whether you get out on the lakes and rivers of Northeast Alabama or travel the country fishing, our lineup of fishing kayaks from Hobie and Jackson are some of the best on the market for all conditions. Neely Henry Lake, Weiss Lake, Logan Martin, Lay Lake, and even Guntersville are all great bodies of water to kayak fish on in our area. We offer paddles, PFDs, and accessories from brands like Bending Branches, YakAttack, NRS, Stohlquist, and Hobie. We offer all electronics available on the market, like Humminbird, Lowrance, Garmin, Minn Kota, and MotorGuide, and batteries like Dakota Lithium to power them.
Contact us today about helping you get your kayak rigged the way you want it.
Specifications
| Manufacturer | Hobie |
| Model | Mirage Passport 10.5 |
| Year | 2021 |
| Condition | Used |
| Stock Number | CCMC0932K121 |
| Hours | 0 |
| Industry | Marine |
| HP | 0 hp |
| Showroom | Fishing Kayak |
| Style | Kayaks |
| Primary Color | Seagrass |
| Condition state | Excellent |
| Usage | DEMO |
| Length Overall | 10' |
| Beam | 2' |
| Crew | 1 |
| Capacity | 325 lbs |
| Seat Capacity | 275 lbs |
| Fitted Hull Weight | 65 lbs |
| Fully Rigged Weight | 75 lbs |
| Hull Construction | Rotomolded Polyethylene |
| Drive | MIRAGEDRIVE GT |



