
2022 Jackson Blue Sky 360 Angler - Forest
Description
DEMO 2022 Jackson Kayak Blue Sky 360 Angler.
Color Forest
1-800-I’M READY 1-800-467-3239
Great light weight boat that makes a great beginner fishing kayak or something to get to those real tight spots!
Length: 13' 4"
Width: 48"
Height: 20"
Capacity: 500 lbs
Total Weight: 140 lbs
Construction: Rotomolded Polyethylene & Anodized Marine Grade Aluminium
*DEMO - We can get you on the water for a demo just about any day, but please call ahead to be sure.*
The 360° Angler is tailored for anglers who demand a fishing kayak that excels in every aspect. It prioritizes ample space, comfort, accessories, and storage without sacrificing the stealth and maneuverability needed for accessing shallow waters that larger boats can't reach. Combining the stability of a bass boat with the convenience of a kayak, the 360° Angler offers a comprehensive fishing experience and features our Flex Drive Mark IV.
Whether you get out on the lakes and rivers of Northeast Alabama or travel the country fishing, our line up of fishing kayaks from Jackson are some of the best on the market for all conditions. Neely Henry Lake, Weiss Lake, Logan Martin, Lay Lake and even Guntersville are all great bodies of water to kayak fish on in our area. We offer paddles, PFDs and accessories from brands like Bending Branches, YakAttack, NRS, and Stohlquist. We offer all electronics available on the market, like Humminbird, Lowrance, Garmin, Minn Kota and MotorGuide and batteries like Dakota Lithiums to power them. Contact us today about helping you get your kayak rigged the way you want it.
Specifications
| Manufacturer | Jackson |
| Model | Blue Sky 360 Angler - Forest |
| Year | 2022 |
| Condition | Used |
| Stock Number | JKQ37396B222 |
| Showroom | Fishing Kayak |
| Hours | 0 |
| Length Overall | 13' 3" |
| Beam | 4' |
| Hull Material | Rotomolded Polyethylene & Anodized Marine Grade Aluminium |
| Industry | Marine |
| Usage | DEMO |
| Primary Color | Forest |
| VIN | JKQ37396B222 |
| Condition state | Excellent |
| Capacity | 500 lbs |
| Total Weight | 140 lbs |






